Новае ў блогах
Артыкулы
Форум
Блогі
Фотаальбом
Подпісы да форумаў
Афіша
Паштоўкі
Жывы слоўнік
Наша мапа
Каляндар
Рэгістрацыя
Пошук па форуме
Сябры і Групы
Пашпарт
» Уваход
  Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       
Беларускія прозвішчы

Спіс форумаў Нашыя дзеткі » Мова

Аўтар Паведамленне
Kryscina

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 23.03.2006
Паведамленні: 9054
Адкуль: Miensk

ПаведамленнеДададзена: 20.03.11 19:17    Загаловак паведамлення: Беларускія прозвішчы Адказаць з выцемкаю

Ці ведаеце вы, адкуль паходзіць вашае прозвішча? Ці распавядаеце дзецям гісторыю прозвішча?
http://old.knihi.com/jurevic_u/prozviscy.html#1v - маленькі даведнік. Занадта маленькі - ніводнага з прозвішчаў сваіх сваякоў я ў ім не знайшла.

Volha

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 24.04.2006
Паведамленні: 3956
Адкуль: Менск-Мінск

ПаведамленнеДададзена: 24.03.11 13:25    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

- Бiрыла М. В. Беларуская антрапанiмiя. Уласныя iмёны, iмёны-мянушкi, iмёны па бацьку, прозвiшчы. Мiнск, 1966.
- Бiрыла М. В. Беларуская антрапанiмiя. 2. Прозвiшчы, утвораные ад апелятыўнай лексiкi. Мiнск, 1969.

PDF, OCRed + bookmarks

Актыўны ўдзельнік

Зарэгістраваны: 10.02.2007
Паведамленні: 332
Адкуль: Маладэчна

ПаведамленнеДададзена: 24.03.11 18:36    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Гэта ж трэба! Аказваецца, па-руску Бірыла пішацца праз дзве "л" (не смейцеся, класка)...

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 29.07.2006
Паведамленні: 1716
Адкуль: Менск

ПаведамленнеДададзена: 24.03.11 20:19    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

А я ведаю. Маё пакаленьне Базароў - сёмае. У майго таткі дрэва складзена да чалавека, з якога пайшло нашае прозвішча.
Праўда цётка кажа, што гэта адна з гісторыяў узнікненьня, але гісторыя мне да спадобы).

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Даслаць e-mail
dzichka

Актыўны ўдзельнік

Зарэгістраваны: 15.02.2011
Паведамленні: 229

ПаведамленнеДададзена: 25.03.11 9:34    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

А мае прозвiшчы - i дзявоцкае, i па мужу - паходжаннем прасцей няма куды, ажно крыўдна. Першае - ад iмя + канчатак -енка, другое - ад прадмета вопраткi + той жа канчатак. Палешчукi... нiякай фатазii... Злы
Сьмешка
Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку
Паўліна

Актыўны ўдзельнік

Зарэгістраваны: 23.04.2006
Паведамленні: 345

ПаведамленнеДададзена: 25.03.11 9:58    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

А ў нас "пладовае дрэва", усё банальна Сьмешка

Угару
Kjara

Актыўны ўдзельнік

Зарэгістраваны: 14.09.2011
Паведамленні: 112

ПаведамленнеДададзена: 6.10.11 11:36    Загаловак паведамлення: Re: Беларускія прозвішчы Адказаць з выцемкаю

Kryscina пісаў(-ла):
Ці ведаеце вы, адкуль паходзіць вашае прозвішча? Ці распавядаеце дзецям гісторыю прозвішча?
http://old.knihi.com/jurevic_u/prozviscy.html#1v - маленькі даведнік. Занадта маленькі - ніводнага з прозвішчаў сваіх сваякоў я ў ім не знайшла.

А я нашае знайшла. Але тое і не дзіўна. Сьмешка Бо вельмі распаўсюджанае яно, асабліва ў Менску. У малодшай нават у групе ў садочку цёзка ёсць. Сьмешка А адкуль паходзіць? Вочы добрыя, відаць, нашыя продкі мелі.
Угару
Паказаць паведамленні:   

Распачаць новую тэмуАдказаць на тэмуprinter-friendly view    Спіс форумаў Нашыя дзеткі -> Мова Часавы пояс: GMT + 3
Старонка 1 з 1.

Перайсці:  
Вы не можаце распачынаць тэмы
Вы не можаце адказваць на паведамленні
Вы не можаце рэдагаваць свае паведамленні
Вы не можаце выдаляць свае паведамленні
Вы не можаце галасаваць у апытанках
Вы можаце далучаць файлы
Вы можаце сцягваць файлы

Падобныя тэмы
 Тэмы   Адказы   Аўтар   Праглядаў   Апошняе паведамленне 
Няма новых паведамленняў Нашая і не нашая школа 99 Aliesia+ 80032 23.08.12 10:27
Kryscina Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Нашыя і не нашыя універсітэты 19 julcik 22417 2.09.08 14:44
pink_by Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў [ Апытанка ] "Я не люблю..." 79 pink_by 66157 30.09.07 13:30
Juan Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Ляўко ці не? 10 karcinka 15275 1.06.07 14:21
mama Halja Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Механічны малакацмактальнік: варта ці не? 11 SOWA 14194 13.04.07 12:20
adelka Паглядзець апошняе паведамленне

Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       

Board Security

Каталог TUT.BY Rating All.BY Internet Map