Новае ў блогах
Артыкулы
Форум
Блогі
Фотаальбом
Подпісы да форумаў
Афіша
Паштоўкі
Жывы слоўнік
Наша мапа
Каляндар
Рэгістрацыя
Пошук па форуме
Сябры і Групы
Пашпарт
» Уваход
  Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       
Здаровае харчаваньне

Пераход да іншай старонкі: « папярэдняя  1, 2, 3, 4, 5, 6  наступная » 

Спіс форумаў Нашыя дзеткі » Кулінарны клуб

Аўтар Паведамленне
Mann Kurt

Вельмі актыўны ўдзельнік

Зарэгістраваны: 05.01.2007
Паведамленні: 537
Адкуль: Менск

ПаведамленнеДададзена: 26.01.08 21:12    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

http://news.tut.by/health/102150.html

Беларусь на втором месте в мире по раку желудка.

Печальный рейтинг включает 111 стран мира. Первое место занимает Япония, второе - Беларусь, третье - Россия. На одном из последних мест - Франция. Почему повезло французам?

- Рак желудка у французов редкость благодаря правильной культуре питания, - рассказал главный врач Минского городского онкодиспансера Зигмунд Гедревич. - С 12.00 до 14.00 у них ланч. Все едят, никто не работает. А у нас почти не выходят пообедать. Нарушение режима сказывается не сразу, а годам к сорока. Японцы попали на первое место из-за любви к острой пище и плохой экологии. Жизнь в мегаполисе, крупном промышленном городе не способствует здоровью. Заболеваемость раком вообще растет во всем мире. Только в Беларуси в прошлом году зарегистрировали 7283 раковых опухоли у 6561 больного (у некоторых опухолей было 2-3).

- Еще один важный фактор - школьное питание, - пояснила Татьяна Янушкевич, замначальника управления воспитательной работы комитета образования. - Мы исключили из школьных буфетов еду-"сухомятку", но дети все равно отказываются есть горячую еду в обед. Родители звонят в школу: зачем вы заставляете ребенка есть кашу, он же не хочет! Мы не заставляем, а уговариваем. Каша - профилактика заболеваний желудка. К тому же ребенок должен получать теплую еду раз в 4 часа. Помогите нам, уговорите детей кушать! А мы постараемся, чтобы это выглядело аппетитно и посуда была получше, мы уже работаем в этом направлении.

БУДЬ В КУРСЕ!

КАК ПРАВИЛЬНО ПИТАТЬСЯ БЕЛОРУСУ

- Забыть про фаст-фуд и чипсы: питание должно быть сбалансированным, еда - здоровой.

- Как можно реже есть шашлыки или другую пищу, приготовленную на открытом огне. В ней много канцерогенов.

- Ограничивать в рационе количество острого и жареного.

- Не злоупотреблять алкоголем - он способствует всасыванию канцерогенов из воздуха и воды в кровь.

- Кушать кашу. Обязательно! Хотя бы несколько раз в неделю!

- Соблюдать режим питания - трижды в день. И даже лучше - четыре-пять раз в день понемногу. Ни в коем случае не игнорировать обед.

НАИВНЫЙ ВОПРОС

- На первом месте - Япония, где были ядерные взрывы, на втором - Беларусь, пострадавшая от Чернобыля, на третьем - Россия, где проводились ядерные испытания. Это значит, что заболеваемость рака связана с радиацией? - поинтересовалась "КП" у Зигмунда ГЕДРЕВИЧА.

- Я не сомневался, что вы спросите. Такое предположение может возникнуть только у неспециалистов. Нет, эти события не связаны. Катастрофы, о которых вы говорите, произошли уже давно, а статистика свежая, это раз. Во-вторых, дополнительными факторами риска являются скорее фоновые заболевания и генетические причины. Заболеваемость раком у переселенцев из Японии в Америку уменьшалась только во втором поколении - это научный факт, - рассказал Зигмунд Гедревич.

Ксения НОВОЖИЛОВА

Комсомольская правда в Белоруссии

Alenka

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 28.04.2006
Паведамленні: 2261

ПаведамленнеДададзена: 13.03.08 14:37    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Выцемка:

Яшчэ тут ўсе любяць набываць замарожаную садавіну, якая лічыцца па вітамінам такая жа як сьвежая.

Тоня, а што канкрэтна з садавіны замарожваюць?

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку
Kryscina

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 23.03.2006
Паведамленні: 9054
Адкуль: Miensk

ПаведамленнеДададзена: 13.03.08 14:54    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Выцемка:

ўсе любяць набываць замарожаную садавіну

садавіну лёгка марозіць самастойна. Ужо які год гэткім чынам я назапашваю чарэшні, вішні, клубніцы, чарнаплодныя рабіны, чорныя парэчкі, агрэст, журавіны. Таксама марожу зеляніну і перац. З размарожанага перцу можна рабіць салаткі, як са свежага, а таксама фаршыраваць, смажыць, тушыць, дадаваць у боршч. Ягады пасля размарозкі мы любім есці з марозівам, вяршкамі, я дык проста марожаныя вішні ў гарбату кідаю. Адзін з улюбёных спосабаў: перамяшаць розныя марожаныя ягады, дадаць кавалачкі свежага ківі, разынкі, курагу і цёрты шакалад, заправіць узбітымі вяршкамі. Безумоўна, можна дадаваць у выпечку, кампоты, кісялі.
Тэхналогія простая - памыць, пасушыць, раскласці па невялічкіх пластыкавых ёмістасцях (ад марозіва, напрыклад) і закрыць шчыльна. Маразільная камера ў нашай лядоўні большая за сярэднюю, але думаю пра неабходнасць асобнай змястоўнай маразілкі, а вось лядоўню можна мець і малую.
У нашых гастраномах бачыла марожаныя маліны, клубніцы, яшчэ нейкія ягады. Але якасць не гарантаваная - вельмі часта яны размарожваюцца і марозяцца паўторна. Калегі на працы гэткім чынам набылі клубніцы са смакам бражкі.

kropka

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 12.05.2006
Паведамленні: 1501
Адкуль: Чэхія

ПаведамленнеДададзена: 13.03.08 15:21    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Выцемка:

Калегі на працы гэткім чынам набылі клубніцы са смакам бражкі.

дык гэта ж супер! атрымалі 2 у 1 за адзін кошт! Перамога калі канешне гэта не для дзяцей набывалі.

Угару
julcik

Адміністратарка

Зарэгістраваны: 15.03.2006
Паведамленні: 7682

ПаведамленнеДададзена: 13.03.08 15:33    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

У мяне іншы спосаб замарозкі ягад. Я наадварот іх не мыю, а складаю як ёсць. Так яны значна лепей захоўваюцца (праверыла эксперыментальна - замарожвала па-рознаму і глядзела, што атрымалася). Мне не падабаюцца ягады, якія былі замарожаныя ў пакетах для замарозкі - яны набіраюць пахі з маразілкі. Найлепей атрымоўвацца, калі замарожваеш у слоіках, але слоікі невыгодна шмат месца ў лядоўні займаюць (аднак зеляніну для запраўкі супа - кроп з пятрушкай - толькі ў слоіку. Інакш яны не так пахнуць потым)
Яшчэ добра марозіць у абрэзках з пластыкавых бутэлек, а наверх на іх надзяваць некалькі пакетаў і офіснай гумкай перахопліваць. Чым гэта добра - што ягады можна збіраць адразу ў гэтыя ж кавалкі бутэлек, а як сабралі - у маразілку. Тады яны ўсе цэленькія.

Гародніну таксама марозіла (у асноўным для Янкі, кшталту сваё, неалергеннае). Гарошак, фасоля - выдатна марозіцца. Перцы таксама. Я бы не сказала, што іх можна фаршыраваць гэтак жа, як свежыя. Аднак фаршыраваць іх можна.

Аднак больш за ўсё мне падабаецца замарожаная зеляніна. Я памыла, пасушыла і парэзла кроп і пятрушку (толькі лісцікі. без палак Сьмешка ), склала ў слоік і замарозіла. Цяпер калі суп амаль гатовы, я бяру са слоіка лыжку гэтай масы і дадаю. Водар словамі не перадаць.

П.с. я люблю МЯСА Зьехаў з глузду

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Нумар ICQ
Kryscina

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 13.03.08 15:38    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Я таксама марозіла нямытыя вішні і чорную рабіну. Цалкам нармальна. Але тады адразу з маразілкі ў гарбату не кінеш - трэба мыць. Ды клубніцы пасля мыцця размарожваюцца, трохі губляюць форму і не так прыгожа глядзяцца на марозіве.
Але калі ягад шмат, а часу мала, то проста раскладаю па ёмістасцях ды марожу, хіба паперку ўкладаю, што мытае, а што не, каб не паблытаць.
Пакеты для замарозкі не спрабавала. Проста зручна ў кантэйнеры ад "Гошы" насыпаць

Alenka

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 28.04.2006
Паведамленні: 2261

ПаведамленнеДададзена: 13.03.08 17:11    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Выцемка:
Ужо які год гэткім чынам я назапашваю чарэшні, вішні, клубніцы, чарнаплодныя рабіны, чорныя парэчкі, агрэст, журавіны.
Так, я таксама шмат што марожу. Акрамя ягадаў, гародніны і зеляніны марожу белыя грыбы і апенькі. Белыя грыбы марожу кавалкамі, апенькі перад замарожваньнем адварваю 15 хвілінаў.
На Масьленку насмажыла патэльню апенькаў, елі іх з блінамі - мням! Смаката-любата! Сьмешка

А ў нашых крамах бачыла замарожаныя клубніцы, маліны, сумесі гародніны. Гародніну рэгулярна набываю (супы вару, смажу), замарожаныя клубніцы з крамы не спадабаліся.
Цікава, які асартымэнт у замежных крамах, таму і запытвалася ў Тоні пра садавіну, якую марозяць. Сьмешка

Дарэчы, а як адрозьніць паняткі "садавіна" і "ягады"? Упс...

Угару
Kryscina

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 13.03.08 17:22    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Выцемка:

калегі на працы гэткім чынам набылі клубніцы са смакам бражкі.

дык гэта ж супер! атрымалі 2 у 1 за адзін кошт!

Набылі на дэсерт у час абедзенага перапынку. Пах стаяў яшчэ той! А гэта катэгарычна забаронена Вельмі шчасьлівы . Калі б начальства прыйшло на кухню - доўга б даказвалі, што ягадкі елі Афігець-застрэліцца!

Марозіць грыбы - класная ідэя! А яшчэ я зірнула ў маразілку і ўзгадала, што марожу рэвень. Спрабавала, дарэчы, вінаград - але ў ім зашмат вадкасці, не спадабалася.

julker

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 23.05.2006
Паведамленні: 1384
Адкуль: Таронта

ПаведамленнеДададзена: 13.03.08 17:47    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Мае дзеці у школе, зараз праходзяць тэму здаровага харчаваньня. Заданьні на вакацыі: Вацаку (напісана што па матэматыцы яны праходзяць графікі) скласьці графік вадкасьцяў якія ён выпіў падчас вакацыяў. І вось ён цярпліва пазначае кожны кубачак выпітага і заносіць яго у пэўную графу. Там ёсьць вада, малако, шыпучыя розныя, сок і іншае. У іншае трапляе гарбата Сьмешка
Радусі: напісаць усю ежу якую яна ела за 3 дні і раскідаць яе на 4 групы. У групах зернавыя, садавіна-гародніна, напоі і мясныя прадукты.
Рада з усяго гэтага зразумела, што макароны гэта зернавыя і яны карысныя. І калі я па дурасьці адмаўляюся варыць макароны 3 разы на дзень, то аргументавана мне даводзіць, што гэта карысна Вельмі шчасьлівы

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 12.05.2006
Паведамленні: 1501
Адкуль: Чэхія

ПаведамленнеДададзена: 13.03.08 18:02    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Выцемка:

Цікава, які асартымэнт у замежных крамах,

u nas pradajuc zamarožanuju sadavin praktyčna usiu, što rasce klubnicy, maliny višni, čarnicy. Nikoli ne bačyla marožanych abrykosau. Zelianina tak sama usialiakaja. Najbolš mne padabajecca bio zelianina ekaliahična čystaja. ja časta nabyvaju zaamrožanuju zelianinu zimoj, bo heta tannej, čym svezaje, ci letam, kali čahosci ne chpaje, napryklad zialonaha harošku.

Угару
Тоня

Актыўны ўдзельнік

Зарэгістраваны: 26.05.2006
Паведамленні: 291
Адкуль: Гамбург, Нямеччына

ПаведамленнеДададзена: 14.03.08 11:58    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Наконт таго, што ў нас прадаецца ў крамах, то я калі шчыра хацела напісаць марожаная гародніна, але пераблытала і напісала садавіна, за што прашу прабачэньне.
Тут таксама шмат марожаных ягад, але калі шчыра я іх ніколі не набывала, бо мясцовыя сьвежыя мне ня вельмі падабаюцца.
Таксама у нас ёсьць зелкі, але часьцей за ўсе мы набываем замарожаную гародніну - сумесь морквы, кукурузы, квяцістай капусты, броколі. ці штосьці падобнае, што трэба толькі 5 хвілін паварыць, і гарнір гатовы.
Яшчэ нам вельмі падабаецца салата з кукурузы, памідораў, хвасолі і сыру (парэзанага кавалачкамі) + алей, соль, перац. Хутка і смачна. Ці замест сыру можна дадаць рыбную кансэрву.

Угару
наталька

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 14.05.2006
Паведамленні: 4353

ПаведамленнеДададзена: 14.03.08 12:50    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

А як хто гатуе замарожаную гародніну? Я звычайна тушу, а напрыканцы дадаю трохі сьмятаны.

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Даслаць e-mail Нумар ICQ
mama Halja

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 24.01.2007
Паведамленні: 1718
Адкуль: USA (а раней Менск)

ПаведамленнеДададзена: 14.03.08 14:35    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

мы гатуем час ад часу. Я яе трымаю на ўсялякі выпадак, калі нічога сьвежага няма, то дастаю і абсмажваю на масьле. Цікава, ніколі не спрабавала дадаваць напрыканцы сьмятаны. Упэўнена, што гэта спадабалася б мужу... Але не вельмі добра, бо халестэрол... Зьбянтэжаны

Sow a thought reap an action. Sow an action reap a habit.
Sow a habit reap a character. Sow a character reap a destiny
Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Наведаць сайт аўтара
julcik

Адміністратарка

Зарэгістраваны: 15.03.2006
Паведамленні: 7682

ПаведамленнеДададзена: 14.03.08 15:08    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

наталька, я вару з яе суп ці абсмажваю, потым дадаю рыс, рыс таксама абсмажваю, потым даліваю ваду і даварваю рыс. Мне вось так вельмі падабаецца.

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Нумар ICQ
Mann Kurt

Вельмі актыўны ўдзельнік

Зарэгістраваны: 05.01.2007
Паведамленні: 537

ПаведамленнеДададзена: 15.03.08 17:50    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

мы звычайна падсмажваем на алеі, прычым часта з папярэдне печанай у мікрахвалёўцы бульбай... смачна, але ці гэта трэба называць здаровым харчаваннем Сьмешка не ўпэўнены

Паказаць паведамленні:   

Распачаць новую тэмуАдказаць на тэмуprinter-friendly view    Спіс форумаў Нашыя дзеткі -> Кулінарны клуб Часавы пояс: GMT + 3
Пераход да іншай старонкі: « папярэдняя  1, 2, 3, 4, 5, 6  наступная »
Старонка 4 з 6.

Перайсці:  
Вы не можаце распачынаць тэмы
Вы не можаце адказваць на паведамленні
Вы не можаце рэдагаваць свае паведамленні
Вы не можаце выдаляць свае паведамленні
Вы не можаце галасаваць у апытанках
Вы можаце далучаць файлы
Вы можаце сцягваць файлы

Падобныя тэмы
 Тэмы   Адказы   Аўтар   Праглядаў   Апошняе паведамленне 
Няма новых паведамленняў Беларуская тэлевізія: Што было добрага, што ёсьць? 28 наталька 53500 23.02.12 10:47
наталька Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Маю вельмі шмат вопраткі ў асноўным на дзяўчынку да 6 мес 0 MartaFreeBY 11441 12.08.10 13:00
MartaFreeBY Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Кніга "Наша страва" 22 Mann Kurt 34709 9.01.10 16:32
kollaps Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Ці ёсьць у вашай дзеткі фотааальбом? 37 Tanya 49985 18.03.09 16:56
Nadzeyka Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Стартуе вельмі цікавы праект! 0 annabrabus 13300 7.06.07 17:26
annabrabus Паглядзець апошняе паведамленне

Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       

Board Security

Каталог TUT.BY Rating All.BY Internet Map