Новае ў блогах
Артыкулы
Форум
Блогі
Фотаальбом
Подпісы да форумаў
Афіша
Паштоўкі
Жывы слоўнік
Наша мапа
Каляндар
Рэгістрацыя
Пошук па форуме
Сябры і Групы
Пашпарт
» Уваход
  Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       
Клуб аратарскага майстэрства - хто можа дапамагчы?

Спіс форумаў Нашыя дзеткі » Давайце знаёміцца і сустракацца!

Аўтар Паведамленне
Vera

Зарэгістраваны: 30.10.2010
Паведамленні: 4

ПаведамленнеДададзена: 30.10.10 19:55    Загаловак паведамлення: Клуб аратарскага майстэрства - хто можа дапамагчы? Адказаць з выцемкаю

Шаноўныя спадары!

Есць ідэя стварыць, як наступны крок у вывучэнні беларускай мовы, клюб
аратарскага майстэрства, дзе б мы размаўлялі па-беларуску і адначасова
практыкавалі выступ публична, что таксама вельмі карысна.
Акрамя гэтага, падобны клюб даст магчымасць больш даведацца друг пра
друга, знайсці новых сябраў, стварыць свае камьюці.

Падобныя клюбы працуюць у многіх краінах, але развівалісь яны спачатку
ў ЗША. Калі цікавіць, можыце зайсці на сайт гэтай арганизацыі
www.toastmasters.org
ці праглядзець відэа паседжання:
www.youtube.com/watch?v=5O_l4KAUATg

Есць матэрыялы на ангельскай мове, якія патрэбна перакласць на
беларускую мову, і тады можна будзе пачынаць гатовіцца і сустракацца.
Зараз патрэбна дапмога па перакладу. Матэрыял - гэта нескладаны тэкст
з опісам праэктаў.
Хто можа дапамагці делам альбо інфармацыяй, пішыце мне. Буду вельмі ўдячна.

З павагай,
Вера Канкаловіч
Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку
Наста

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 29.07.2006
Паведамленні: 1716
Адкуль: Менск

ПаведамленнеДададзена: 30.10.10 22:12    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Vera, добрая ідэя. Мажліва я трошку па свойму разумею гэты фармат, але мне ён да спадобы. Падтрымліваю.

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Даслаць e-mail
Alona LonTre

Актыўны ўдзельнік

Зарэгістраваны: 14.03.2009
Паведамленні: 343
Адкуль: Цэнтральны раён, Менск

ПаведамленнеДададзена: 30.10.10 23:28    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Vera, дужа цікавая ідэя. Гэта нешта накшталт дэбатаў ці іншы фармат? Зьвяртайцеся ў прыват, мо, я Вам дапамагу зь перакладам.

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 23.03.2006
Паведамленні: 9053
Адкуль: Miensk

ПаведамленнеДададзена: 31.10.10 1:10    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Мне здаецца, што ідэя аратарскага клуба і ідэя маўленчага практыкума - дзве розныя добрыя ідэі.
Каб трэніраваць мову, трэба размаўляць, Пажадана размаўляць нязмушана, і пажадана - у дыялогу, каб побач на тую ж тэму прамаўляў нехта, хто добра валодае мовай, каб вы маглі вучыцца, лавіць сябе на памылках і браць на ўзбраенне новыя словы і выразы.
Публічныя выступы з прамовамі ці дэбаты прадугледжваюць, што адбываецца амберкаванне нейкага вострага і спрэчнага пытання, гаворыць адзін чалавек, а ў гэты час яго ўсе слухаюць, а затым дадаюць тое, што не было сказана. Сутнасць - уласна пытанне, мова - толькі інструмент. І ён тут выкарыстоўваецца такі, як ёсць, без шанцаў палепшыць, але з магчымасцю для слухачоў і гледачоў ацаніць аратара і ягоны ўзровень валодання мовай і маўленнем.

Vera

Зарэгістраваны: 30.10.2010
Паведамленні: 4

ПаведамленнеДададзена: 31.10.10 14:12    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Kryscina пісаў(-ла):
Мне здаецца, што ідэя аратарскага клуба і ідэя маўленчага практыкума - дзве розныя добрыя ідэі.
Каб трэніраваць мову, трэба размаўляць, Пажадана размаўляць нязмушана, і пажадана - у дыялогу, каб побач на тую ж тэму прамаўляў нехта, хто добра валодае мовай, каб вы маглі вучыцца, лавіць сябе на памылках і браць на ўзбраенне новыя словы і выразы.
Публічныя выступы з прамовамі ці дэбаты прадугледжваюць, што адбываецца амберкаванне нейкага вострага і спрэчнага пытання, гаворыць адзін чалавек, а ў гэты час яго ўсе слухаюць, а затым дадаюць тое, што не было сказана. Сутнасць - уласна пытанне, мова - толькі інструмент. І ён тут выкарыстоўваецца такі, як ёсць, без шанцаў палепшыць, але з магчымасцю для слухачоў і гледачоў ацаніць аратара і ягоны ўзровень валодання мовай і маўленнем.

Згодна, дыялог - лепшы сродак, але трэба праводзіць час з толкам, таму будзем адначасова трэніраваць і красамоўства. Акрамя гэтага падобны клюб прадугледжвае чалавека, які ўвесь час паседжання слухае і адзначае памылкі, якія зрабілі спікеры. На прыканцы ен выходзіць і разбірае ўсе памылкі, дае парады, тлумачыць.
Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку
Alona LonTre

Актыўны ўдзельнік

Зарэгістраваны: 14.03.2009
Паведамленні: 343
Адкуль: Цэнтральны раён, Менск

ПаведамленнеДададзена: 3.11.10 1:50    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Vera, дадам у Вашу падтрымку, што праз такі клюб можна трэніраваць і размоўнае (умоўна - дыялёг), і т.зв. "публічнае" (маналёг) маўленьне. Так, у кожнага з іх розныя ўласьцівасьці (лексыка, спосабы ўзьдзеяньня на суразмоўцаў\слухачоў і г.д.). Але ў аратарскім клюбе, мне здаецца, можна практыкаваьц абодва тыпы. Прыкладам, спачатку выступ\дэбаты (аратарскі клюб), потым - менш фармальнае абмеркаваньне таго, што адбывалася ў 1-ай частцы, у т.л. аналіз з "разборам палётаў" (маўленчы практыкум).
Асноўная функцыя мовы - камунікатыўная, таму мова заўсёды ёсьць, найперш, інструмэнтам, прыладай. Мы карыстаемся мовай, каб размаўляць аб тым, што нас хоць крышку цікавіць. І ўжо потым, каб абмяркоўваць тое, як мы размаўляем. "Маўленчы практыкум", на якім трэніруецца выключна валоданьне пэўнымі моўнымі схемамі ды трафарэтамі, не "зачэпіць" удзельнікаў так, як гэта зробіць жывы дэбат. Хай на ім робяць памылкі - мы ж на іх вучымся. Тым больш з дапамогай бязлітаснага ментара, які будзе старанна тыцкаць у кожную зь іх пальцам.

Зарэгістраваны: 30.11.2006
Паведамленні: 20

ПаведамленнеДададзена: 27.01.11 12:11    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

да аратарскага клубу і мы б далучыліся. можа і мой сякі-такі досвед журналісцкі прыдасца
Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Наведаць сайт аўтара Нумар ICQ
Паказаць паведамленні:   

Распачаць новую тэмуАдказаць на тэмуprinter-friendly view    Спіс форумаў Нашыя дзеткі -> Давайце знаёміцца і сустракацца! Часавы пояс: GMT + 3
Старонка 1 з 1.

Перайсці:  
Вы не можаце распачынаць тэмы
Вы не можаце адказваць на паведамленні
Вы не можаце рэдагаваць свае паведамленні
Вы не можаце выдаляць свае паведамленні
Вы не можаце галасаваць у апытанках
Вы можаце далучаць файлы
Вы можаце сцягваць файлы

Падобныя тэмы
 Тэмы   Адказы   Аўтар   Праглядаў   Апошняе паведамленне 
Няма новых паведамленняў Прылеплена: Недакладнасьці перакладу 31 julcik 42868 4.08.10 0:46
Skarynka Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Калі адпускаць на вуліцу аднаго? 48 Volja 50221 31.05.16 22:17
гануля-мамуля Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў [ Апытанка ] Калі пры вас б'юць дзяцей 56 julcik 80413 29.11.10 18:38
mama Halja Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Калі аддаваць дзіця ў школу? 134 Тэлевіталь 156539 30.10.09 0:51
momto4 Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Калі чужыя выхоўваюць тваё дзіця? 7 stasia 32284 29.10.07 11:37
momto4 Паглядзець апошняе паведамленне

Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       

Board Security

Каталог TUT.BY Rating All.BY Internet Map