Новае ў блогах
Артыкулы
Форум
Блогі
Фотаальбом
Подпісы да форумаў
Афіша
Паштоўкі
Жывы слоўнік
Наша мапа
Каляндар
Рэгістрацыя
Пошук па форуме
Сябры і Групы
Пашпарт
» Уваход
  Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       
Мужчыны і жанчыны: гендэрнае пытаньне

Пераход да іншай старонкі: 1, 2, 3, 4, 5  наступная » 

Спіс форумаў Нашыя дзеткі » Для і пра дарослых

Пры іншых роўных умовах (адукацыя, досьвед, ...), каму лягчэй рабіць кар'еру і зарабляць?
мужчынам
56%
 56%  [ 21 ]
жанчынам
2%
 2%  [ 1 ]
як калі
29%
 29%  [ 11 ]
транссэксуалам
5%
 5%  [ 2 ]
а што такое кар'ера?
5%
 5%  [ 2 ]
Галасоў :37

Аўтар Паведамленне
Kryscina

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 23.03.2006
Паведамленні: 9054
Адкуль: Miensk

ПаведамленнеДададзена: 10.03.07 22:01    Загаловак паведамлення: Мужчыны і жанчыны: гендэрнае пытаньне Адказаць з выцемкаю

Як вы лічыце, што на самой справе адрозьнівае мужчын ад жанчын (акрамя фізіялёгіі)? Што з гэтага наканавана прыродай, а што - вынік уплыву соцыюму? Ці даводзілася вам сутыкацца з дыскрымінацыяй па полавай прыкмеце?
Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Даслаць e-mail Наведаць сайт аўтара Yahoo Messenger
Kryscina

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 23.03.2006
Паведамленні: 9054

ПаведамленнеДададзена: 10.03.07 22:02    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

http://svaboda.org/articlesfeatures/society/2007/3/EA775C98-C907-4701-B155-B536AE8E04B7.html - Восем разбураных мітаў пра жанчын

Palina007

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 02.03.2007
Паведамленні: 2291
Адкуль: Менск

ПаведамленнеДададзена: 11.03.07 1:03    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Так! даводзілася. Падчас прыёму на працу некалькі год таму мой будучы начальнік мне спрабаваў адмовіць на той падставе, што, маўляў, "вось вы толькі ўладкуецеся - адразу ў дэкрэт!" Я была у трансе! Ну, па-першае, з кім не здараецца Мая памылка, прабач , а па-другое, - што ж цяпер, дзяўчат пасля ўніверсітэта на працу не прымаць з гэтае прычыны?! Але ўсё ж такі прыняў...

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 13.10.2006
Паведамленні: 1527

ПаведамленнеДададзена: 11.03.07 1:32    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Pryniaū žaž!

Palina007

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 12.03.07 0:01    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Н-ну... я была рашуча настроеная Twisted Evil А што, такі "аргумент" можна было б прывесці ў адносінах да мужчыны? Rolling Eyes
...Ну вось, у прыведзеным вышэй артыкуле сцвярджаюць, што ўжо, аказваецца, у М і Ж інтуіцыя працуе аднолькава. А я калісьці чытала пра іншыя вынікі даследаванняў - быццам Ж, у адрозненне ад М, аналізуюць не толькі наяўную інфармацыю, але і -падсвядома - ускосныя факты. Гэта і ёсць так званая інтуіцыя.

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 12.03.07 1:43    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Выцемка:

А што, такі "аргумент" можна было б прывесці ў адносінах да мужчыны?

My peryjadyčna biarem na rabotu ekolahaū. Dyk ja tut mužykoū dyskryminuju. Žančyn (maładzieńkich) biaru…

Булачка

Зарэгістраваны: 17.11.2006
Паведамленні: 32

ПаведамленнеДададзена: 12.03.07 10:26    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Выцемка:

Ж, у адрозненне ад М, аналізуюць не толькі наяўную інфармацыю, але і -падсвядома - ускосныя факты. Гэта і ёсць так званая інтуіцыя.

дасягаецца практыкаваннем!
мужчыны ў гэтым не практыкуюцца - проста таму, што ад іх гэтага ніхто не патрабуе.

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Наведаць сайт аўтара Нумар ICQ
julcik

Адміністратарка

Зарэгістраваны: 15.03.2006
Паведамленні: 7682

ПаведамленнеДададзена: 12.03.07 18:36    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Мяне таксама аднойчы на сумоўі спыталі ці не зьбіраюся я завозіць дзіця бліжэйшыя 3 гады. Я сказала, што гэта не іх справа і для сябе вырашыла - што гэта не мая кантора.

Я сутыкалася з дыскрымінацыяй, так.

Я лічу, што амаль ўсё - вынік уплыву соцыюму. Я расла сярод хлопцаў і нічым ад іх не адрозьнівалася (пакуль зь іх не павырасталі здоровыя лосі і зь імі стала цяжка гуляць у футбол Сьмешка)

Проста ў нашым асяроддзі прынята пэўныя якасьці лічыць жаноцкімі, а пэўныя - мужчынскімі. Хаця насамрэч проста ўсе людзі розныя. Незалежна ад полу кожнаму могуць быць уласьцівы і тыя і тыя якасьці ў розных прапорцыях. аднак, зноўку з-за асяроддзя, "не свае" якасьці часта спрабуюць прыхаваць.

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Нумар ICQ
Volha

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 24.04.2006
Паведамленні: 3954
Адкуль: Менск-Мінск

ПаведамленнеДададзена: 12.03.07 19:35    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

julcik,
Псіхафізіялагічныя жаночыя/мужчынскія якасці такі-ёсць.
Іншая рэч, іх няпроста "выхапіць" у чыстым выглядзе. Хаваюцца за сацыяльнай традыцыяй, ага. І сацыяльнымі ж стэрэятыпамі. Сьмешка

Адміністратарка

Зарэгістраваны: 15.03.2006
Паведамленні: 7682

ПаведамленнеДададзена: 13.03.07 0:30    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Volha, пытаньне было акрамя фізіялёгіі.

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Нумар ICQ
Natka

Актыўны ўдзельнік

Зарэгістраваны: 24.10.2006
Паведамленні: 59

ПаведамленнеДададзена: 13.03.07 1:36    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Наконт дыскрымінацыі як такой у дачыненьні да мяне я асабліва не ўзгадаю. Праўда на працу былі таксама не хацелі браць праз уяўленьне, што я абавязкова адразу вырашу дзіця нарадзіць, калі толькі ўладкуюся. Але чалавек быў патрэбны, таму ў рэшце кіраўнік "рызыкнуў" і не пашкадаваў асабліва. Міргаю
Затое я шмат сутыкалася з своеасаблівай схаванай дыскрымінацыяй ці проста пагардлівым стаўленьнем мужчын-навукоўцаў да калегаў-жанчын. Нейкі такі старасьветны снабізм вельмі часта адчуваецца. А асабліва было непрыемна, калі я дысертацыю абараняла ды яшчэ па "жаночай тэме". А ў вучоным савеце - адны мужчыны, якія і тэксту дысеру не чыталі дый аўтарэферат асабліва адкрываць не жадалі. На тварах была напісаная агульная думка: "Ну гэта ж жанчына! Што яна там можа сур'ёзнага напісаць? Але ну няхай пацешыцца. Перашкаджаць не будзем". прыкладна такое стаўленьне вельмі часта сустракала ў асяродзьдзі навукоўцаў, прычым звычайна сыходзіла ад людзей, якія нават асабліва не цікавіліся тым, што я дасьледвала. Сумнік
Праўда, найчасьцей, і мая думка пра навуковыя здольнасьці тых мужчынаў у выніку аказвалася адпаведнай. Я ў шоку!

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 15.03.07 0:29    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Выцемка:

Але ну няхай пацешыцца. Перашкаджаць не будзем"

Značna horš advarotny vypadak: “A skulla tabie!” Мая памылка, прабач

Palina007

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 22.03.07 17:06    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Ідэальны мужчына не п'е, не курыць, не лаецца матам, не цікавіцца футболам, не раскідвае рэчы па хаце, не спрачаецца з жанчынай і не існуе Танчу!

Актыўны ўдзельнік

Зарэгістраваны: 12.06.2006
Паведамленні: 173

ПаведамленнеДададзена: 6.04.07 17:15    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Не падабаецца мне штучнае слова "гендэр" (тут магла б быць лаянка ў бок звар`яцелых фемiнiстак)... але ж не пра тое размова.

Я чакаў, што тут будуць распавяданьнi пра дыскрымiнацыю жанчын, а мой асабiсты досьвед зьмяшчае некалькi выпадкаў дыскрымiнацыi мужчынаў. У адной кампанii, падчас працаўладкаваньня, мне сказалi, што на вялiкi жаль, не гледзячы на тое, што я, ў параўнаньнi зь iншымi, маю самыя добрыя веды ў пытаньнях, патрэбных кампанii, але... я не жанчына, а яны "будуюць жаночую кампанiю" - адмовiлi... Другi раз мне сказалi, што баяцца ўзяць хлопца (датаго ж такога амбiцыйнага), бо зь цягам часу кiраўнiку прыйдзецца баранiць сваю пасаду (свой фатэль) - "зусiм iншая справа з жанчынамi - яны не iмкнуцца на верх, iмi лягчэй кiраваць"... Потым я пачуў распавед майго знаёмага перакладчыка, якi, не гледзячы на свае выдатныя здольнасьцi ды веды, прайграў сумоўе доўганогай прывабнай дзяўчыне (дарэктар яму так шчыра й сказаў: "як мужчына ты павiнен мяне зразумець!").

Насамрэч дыскрымiнацыi хапае ўсюль - у адносiнах як да жанчын, так i мужчын. Барадзьба з гэтым павiнна весьцiся, але не да вар`яцтва (так у Амерыцэ неграў, нават лайдакоў ды хамаў, ужо амаль немагчыма звольнiць - будзе страшэнны лямант ды нетанныя позвы ў суд, тое ж тычыцца геяў ды жанчын...) Ва ўсiм павiнна быць мера.

Крысьцiна, у дыскрымiнацыi доўгая гiсторыя. У старажытныя часы быў вадападзел у сьферах жыцьця, але не было пагарды да жанчыны. Потым усё зьмянiлася й як па мне - у гэтым вiнаватая царква, якая ўтаптала жанчыну ў бруд перакрэсьлiўшы яе высокае, амаль святое прызначэньне.

Гэты мiр зроблены рукамi мужчын (гэтае абумоўлена фiзыялагiчна-псыхалягiчнымi фактарамi) - гэтае факт, але зроблены ён дзеля жанчын - гэтае таксама факт. Адзiн без другога мы нiшто.

З павагай,
Алег К.

p.s. Не кiдайце ў мяне каменьнi - я нiкога не хацеў пакрыўдзiць. Кожнае сваё слова я магу абгрунтаваць.

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 7.04.07 10:56    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Aleh! Супер! Пляскаю
i darečy
Выцемка:

Не падабаецца мне штучнае слова "гендэр"

Mnie hetaksama! Chto jaho tilki prydumaū užyvać u bielaruskaj movie? (ale to ūžo ū jinšuju temu…)

Паказаць паведамленні:   

Распачаць новую тэмуАдказаць на тэмуprinter-friendly view    Спіс форумаў Нашыя дзеткі -> Для і пра дарослых Часавы пояс: GMT + 3
Пераход да іншай старонкі: 1, 2, 3, 4, 5  наступная »
Старонка 1 з 5.

Перайсці:  
Вы не можаце распачынаць тэмы
Вы не можаце адказваць на паведамленні
Вы не можаце рэдагаваць свае паведамленні
Вы не можаце выдаляць свае паведамленні
Вы не можаце галасаваць у апытанках
Вы можаце далучаць файлы
Вы можаце сцягваць файлы

Падобныя тэмы
 Тэмы   Адказы   Аўтар   Праглядаў   Апошняе паведамленне 
Няма новых паведамленняў Прылеплена: Як тут што працуе? (FAQ) 107 julcik 136839 27.08.12 18:40
Kjara Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Беларуская тэлевізія: Што было добрага, што ёсьць? 28 наталька 53500 23.02.12 10:47
наталька Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў што наконт фітнэсу для цяжарных? 25 schtirliz 48031 3.03.11 19:46
LaVita Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Кажуць што калі сьніцца ... 13 andrei 22516 22.11.09 21:21
algunia Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Бацькі рускамоўныя - што лепей рабіць? 29 SunKa 40160 18.02.09 3:37
Lisa Паглядзець апошняе паведамленне

Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       

Board Security

Каталог TUT.BY Rating All.BY Internet Map