Новае ў блогах
Артыкулы
Форум
Блогі
Фотаальбом
Подпісы да форумаў
Афіша
Паштоўкі
Жывы слоўнік
Наша мапа
Каляндар
Рэгістрацыя
Пошук па форуме
Сябры і Групы
Пашпарт
» Уваход
  Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       
Грамадзянскі шлюб

Пераход да іншай старонкі: 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  наступная » 

Спіс форумаў Нашыя дзеткі » Для і пра дарослых

Аўтар Паведамленне
наталька

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 14.05.2006
Паведамленні: 4353
Адкуль: Менск

ПаведамленнеДададзена: 27.09.06 14:05    Загаловак паведамлення: Грамадзянскі шлюб Адказаць з выцемкаю

Грамадзянскі шлюб: за, супраць? Як паставіліся да вашага рашэньня сваякі? Якія праблемы сустрэлі?

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Даслаць e-mail Нумар ICQ
наталька

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 27.09.06 14:07    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Я са сваім будучым мужам жыла грамадзянскім шлюбам амаль год. Перад гэтым я здымала адна кватэру, і ён прыходзіў да мяне начаваць амаль кожны дзень (казала, што баюся Анёл ), балазе нашыя дамы былі праз дарогу. Праз нейкі час падумалі Упс... , а чаму б нам не жыць разам. Вось і з”ехаліся, праўда на новую кватэру ў Малінаўцы. Мая маці не была моцна супраць, пагатоў мае бацькі жывуць у Слуцку. І хоць у маёй маці традыцыйнае выхаваньне, і грамадзянскія шлюбы ёй недаспадобы, але дачка далёка, не на вачах, суседкі ня бачаць і не пляткараць. Ды і гадкоў мне ўжо было багата, не саплівае дзяўчо.
Асаблівых праблем тады я ўжо і не памятую. Хіба што несупадзеньне спартовых інтарэсаў. Спорт мне фіялетавы, а Алесь – фанат Формулы-1 Rolling Eyes і аматар шматлікіх спартовых перадач (футбол, хакей ігд.) Але з гэтым можна мірыцца. І наогул, на маю думку, сур"ёзныя праблемы ўзьнікаюць толькі з нараджэньнем дзіцяці.

Угару
Alina

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 06.04.2006
Паведамленні: 3916
Адкуль: Менск, Даўгабродская

ПаведамленнеДададзена: 27.09.06 15:11    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

мне ўвогуле ня надта падабаецца выраз "грамадзянскі шлюб". Шлюб -- гэта шлюб, а калі людзі жывуць разам -- дык яны проста жывуць разам.

Мы з Валікам жылі разам год перад тым як вырашылі ўзяць шлюб. Здымалі кватэру ў цэнтры гораду. Было вельмі файна -- такі лёгкі, бесклапотны час.
У бацькоў сваіх мы дазволу не пыталіся. Валік -- таму што ён увогуле дарослы і самастойны быў. А мне неяк у галаву не прыйшло, што трэба дазволу прасіць. Я неяк заўсёды мела яснае ўяўленьне пра тое, што вось, прыйдзе час -- і я зьеду ад бацькоў, буду здымаць кватэру і жыць самастойна (такі прывілі мне амэрыканцы свой погляд на жыцьцё Вельмі шчасьлівы ) І бацькам я пра гэта шмат разоў казала.
Ну вось, і калі мы з Валікам вырашылі жыць разам, то проста зьнялі кватэру і зьехаліся.
Увогуле, думаю, што перад узяцьцём шлюба пажыць разам карысна -- ведаеш, чаго чакаць ад чалавека, і выбар партнэра становіцца больш надзейным.

Tanya

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 28.04.2006
Паведамленні: 1921

ПаведамленнеДададзена: 27.09.06 15:54    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Выцемка:

на маю думку, сур"ёзныя праблемы ўзьнікаюць толькі з нараджэньнем дзіцяці.

Выцемка:

перад узяцьцём шлюба пажыць разам карысна -- ведаеш, чаго чакаць ад чалавека, і выбар партнэра становіцца больш надзейным

= перад узяцьцём шлюбу карысна нарадзіць дзіця, і будзеш ведаць, чаго чакаць ад чалавека Вельмі шчасьлівы

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку
Alina

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 27.09.06 16:22    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Выцемка:
= перад узяцьцём шлюбу карысна нарадзіць дзіця, і будзеш ведаць, чаго чакаць ад чалавека

мне нават котку ці сабачку было б шкады, каб ставіць такія экспэрыменты.
А калі сур'ёзна, то мне здаецца, што ўсё праяўляецца і да нараджэньня дзіцяці. Толькі ня так яўна. А часам і мы, замест таго, каб глядзець і рабіць высновы, заплюшчваем вочы на "дробязі", і спадзяемся, што "само пройдзе", ці аб'ект "перавыхаваецца".

Volha

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 24.04.2006
Паведамленні: 3954
Адкуль: Менск-Мінск

ПаведамленнеДададзена: 27.09.06 17:24    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Я да грамадзянскіх шлюбаў - у тутэйшых умовах - стаўлюся вельмі стрымана. Так-так, самастойнасць, так-так, карысны досвед. Бэта-вэрсія, так мовіць. Непрызнаная ніякімі дзяржаўнымі інстытутамі Ніякі.
Але вучылася на дзявочым факультэце (каля 100 аднакурсніц) і ведаю шмат гісторый, калі хлопцы проста маніпулявалі свамі "грамадзянскімі" сяброўкамі. Дзяўчаты лічылі сябе жонкамі, а хлопцы - арламі ў пошуку...
Мы з мужам жылі без пячаткі роўна столькі, колькі ЗАГС прызначыў часу, ад падачы заявы да шлюбу. А вось выбірала - доўга Міргаю.

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 23.03.2006
Паведамленні: 9054
Адкуль: Miensk

ПаведамленнеДададзена: 27.09.06 17:38    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Улічваючы тое, колькі каштуе цяпер вяселле, а таксама маніакальнае традыцыйнае жаданне шматлікіх сваякоў нягледзячы ні на што пагуляць на вяселлі траюраднай пляменніцы, цалкам разумею маладых людзей, якія гадамі проста жывуць разам, адкладаючы блізкае знаёмства за чаркай з цётухнамі сужэнца.
Зноў-такі, без пячаткі - свякруха не свякруха, і цешча як быццам не цешча, як кажуць некаторыя.
Але без той жа пячаткі грамадзянскага мужа ў палату да цяжка хворай жонкі хутчэй за ўсё не пусцяць, і ў судзе пасля акцыі могуць дазволіць прысутнічаць толькі блізкім сваякам. Парушэнне правоў, вядома, але практыкуецца. Ніякі

julcik

Адміністратарка

Зарэгістраваны: 15.03.2006
Паведамленні: 7682

ПаведамленнеДададзена: 27.09.06 18:34    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Ну і я выкажуся.
Я лічу, што тыя часы, калі адразу ішлі ў ЗАГС праходзяць, як прайшлі раней часы, калі бралі шлюб па бацькоўскай змове зусім не бачыўшы адно аднаго. Гуляньне ў парку пад зоркамі і вячэра ў кавярні дае вельмі аднабаковае ўяўленьне аб чалавеку, недастатковае для прыняцьця такога адказнага рашэньня, як шлюб.
Я лічу, што абавязкова трэба спачатку прайсьці выпрабаваньне "бытавухай" (як сказаць?), каб ня мець потым праблемаў з-за таго, што ў мужа іншае ўяўленьне пра разьмеркаваньне хатніх абавязкаў, ці ён мае невыносныя звычкі ці яшчэ што.
Гэта ніякім чынам не адмяняе шлюб, але толькі пасьля.

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Нумар ICQ
Alina

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 27.09.06 23:33    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Выцемка:

Я да грамадзянскіх шлюбаў - у тутэйшых умовах - стаўлюся вельмі стрымана. Так-так, самастойнасць, так-так, карысны досвед. Бэта-вэрсія, так мовіць. Непрызнаная ніякімі дзяржаўнымі інстытутамі .
Але вучылася на дзявочым факультэце (каля 100 аднакурсніц) і ведаю шмат гісторый, калі хлопцы проста маніпулявалі свамі "грамадзянскімі" сяброўкамі. Дзяўчаты лічылі сябе жонкамі, а хлопцы - арламі ў пошуку...

вось таму мне і не да спадобы выраз "грамадзянскі шлюб". Бо стварае фальшывыя ілюзіі і прыводзіць да непаразуменьня што да ролі кожнага партнэра ў такіх стасунках.
калі людзі жывуць разам і ўсьведамляюць гэта менавіта як жыцьцё разам, яны сумленныя перш за ўсё перад сабой. А калі такое сумеснае жыцьцё сарамліва называюць шлюбам (хай і грамадзянскім), то робяць гэта спачатку для грамадзкасьці (як жа, мы ня проста распуснічаем, у нас шлюб!), а пасьля самі пачынаюць верыць у свой гэты шлюб, якога насамрэч няма. Як правільна зазначыла Вольга, часта такое тычыцца менавіта дзяўчат. Мабыць, таму што збольшага менавіта дзяўчаты атрымліваюць больш "традыцыйнае" выхаваньне. Празь якое самі пасьля і церпяць.

julker

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 23.05.2006
Паведамленні: 1384
Адкуль: Таронта

ПаведамленнеДададзена: 28.09.06 9:39    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

А я, шчыра кажучы, асаблівай розьніцы не бачу. Можна зрабіць дзяржаве ласку і паведаміць пра свае адносіны. Веруючыя людзі, мусяць паведаміць сваёй царкве і правесьці пэўныя абрады. А такія як я павінны толькі паабяцаць. І пасля гэтага спакойна лічыць сябе жонкаю.

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 28.09.06 11:54    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Чамусьці мне сустракаюцца выключна ўзорныя выпадкі: усе хлопцы ў грамадзянскім шлюбе надзвычай верныя сваім жонкам, пяшчотна і з павагай да іх ставяцца, не дазваляюць сабе нават жартам пазаляцацца да кагосьці. Ня ведаю... Вельмі шчасьлівы

Kryscina

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 28.09.06 11:58    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Мой грамадзянскі шлюб быў досыць доўгім, і праблема была адна: мы не ведалі, як прадастаўляць адзін аднога:
- Знаёмцеся, гэта мая хто? - дзяўчына, сяброўка, старшыня маёй арганізацыі, суседка па ложку, будучая жонка?...

Апошні раз рэдагавалася: Kryscina (28.09.06 11:59), усяго рэдагавалася 1 разоў
Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Даслаць e-mail Наведаць сайт аўтара Yahoo Messenger
наталька

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 28.09.06 11:58    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Выцемка:

І пасля гэтага спакойна лічыць сябе жонкаю.

Лічыць сябе жонкаю гэта адно, а ці здолееце разам жыць, гэта другое. Адна мая сяброўка ўжо дваіх выгнала, усё ня тыя, ня ейныя прынцы. Злы

Угару
julcik

Адміністратарка

Зарэгістраваны: 15.03.2006
Паведамленні: 7682

ПаведамленнеДададзена: 28.09.06 12:04    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Выцемка:

старшыня маёй арганізацыі

+5 Сьмешка

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Нумар ICQ
наталька

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 28.09.06 12:14    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Крысьціна, а партыйнай дысцыпліны ў вас не было? Гыгыгы

Угару
Паказаць паведамленні:   

Распачаць новую тэмуАдказаць на тэмуprinter-friendly view    Спіс форумаў Нашыя дзеткі -> Для і пра дарослых Часавы пояс: GMT + 3
Пераход да іншай старонкі: 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  наступная »
Старонка 1 з 19.

Перайсці:  
Вы не можаце распачынаць тэмы
Вы не можаце адказваць на паведамленні
Вы не можаце рэдагаваць свае паведамленні
Вы не можаце выдаляць свае паведамленні
Вы не можаце галасаваць у апытанках
Вы можаце далучаць файлы
Вы можаце сцягваць файлы

Падобныя тэмы
 Тэмы   Адказы   Аўтар   Праглядаў   Апошняе паведамленне 
Няма новых паведамленняў [ Апытанка ] Якія лекцыі Вам цікавыя? 16 Дзядова Сьвятлана 17073 4.03.12 15:02
Дзядова Сьвятлана Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Сродкі супраць пылавых кляшчоў 6 Lisa 5176 11.07.11 17:21
kropka Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Соска-за і супраць 27 helin 28910 15.12.09 15:58
valerka Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Мяса ў рацыёне: за і супраць 118 Vola 82143 30.06.09 13:47
dora Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Якія новыя-традыцыйныя фэсты патрэбныя? 1 Mann Kurt 10264 20.10.07 20:25
Mann Kurt Паглядзець апошняе паведамленне

Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       

Board Security

Каталог TUT.BY Rating All.BY Internet Map