Новае ў блогах
Артыкулы
Форум
Блогі
Фотаальбом
Подпісы да форумаў
Афіша
Паштоўкі
Жывы слоўнік
Наша мапа
Каляндар
Рэгістрацыя
Пошук па форуме
Сябры і Групы
Пашпарт
» Уваход
  Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       
Лагапед з веданнем беларускай мовы

Пераход да іншай старонкі: 1, 2, 3, 4, 5  наступная » 

Спіс форумаў Нашыя дзеткі » Здароўе

Аўтар Паведамленне
pink_by

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 24.04.2006
Паведамленні: 1336
Адкуль: Менск-Гомель

ПаведамленнеДададзена: 5.05.06 3:48    Загаловак паведамлення: Лагапед з веданнем беларускай мовы Адказаць з выцемкаю

Нам тут у паліклініцы параілі пахадзіць да лагапеда, бо першыя склады не вымаўляем. А звычайны ж паламае беларускае вымаўленне... Я ў шоку! Ведаеце, каго-небудзь з веданнем беларускай мовы?

skype pink_by
http://pink-by.livejournal.com/
Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Наведаць сайт аўтара Yahoo Messenger MSN MessengerНумар ICQ
julcik

Адміністратарка

Зарэгістраваны: 15.03.2006
Паведамленні: 7682

ПаведамленнеДададзена: 5.05.06 11:19    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

А чаму паламае вымаўленьне? (я проста не разьбіраюся...)

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Нумар ICQ
pink_by

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 5.05.06 18:34    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Таму што рускамоўны лагапед паставіць рускае вымаўленне г ну і астатняе, чым беларуская мова адрозніваецца ад рускай. а літары яны менавіта ставяць і потым цяжка, думаю, будзе перавучыць.

skype pink_by
Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Наведаць сайт аўтара Yahoo Messenger MSN MessengerНумар ICQ
julcik

Адміністратарка

Зарэгістраваны: 15.03.2006
Паведамленні: 7682

ПаведамленнеДададзена: 6.05.06 0:06    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Да ну. яны мусяць і па-беларуску ўмець выпраўляць. Прынамсі ў пед універы на лагапеда адна знаёмая вучылася - у іх вельмі шмат беларускай мовы было. Хаця канешне без практыкі наўрад ці ў звычайнага паліклінічнага лагапеда нешта атрымаецца зь беларускай, гэта праўда.

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Нумар ICQ
І.

Мінак

ПаведамленнеДададзена: 10.05.06 21:00    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

У Менску ёсьць такі Ігар Хляба (Таварыства беларускай школы) - спытайцеся ў яго каардынаты беларускамоўнага лягапэда, ён падкажа (тэлефона І.Х. я ня маю).
І яшчэ - лягапэды ставяць усё ж ня літары, а гукі
Угару
Мінак

ПаведамленнеДададзена: 10.05.06 23:10    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Так, ставяць гукі. І робяць гэта пры дапамозе розных практыкаванняў і гульняў, дзе трэнеруецца маўленчы апарат (язык, вусны і ўсё астатняе) прымаць належныя пазіцыі, каб той ці іншы гук атрымліваўся. Як правіла шліфуецца вымаўленне на розных гукапераймальных вершыках. Зборнікі такіх вершыкаў складзеныя дзеля кожнага канкрэтнага выпадку. Вядома ж яны расейскія. Дэфекталагічны факультэт ў педзе традыцыйна самы непрыстыжн, штогод там недабор, прымаюць і выдаюць дыпломы самым тупым, пераважна. Тэарэтычна, і там могуць быць прафесіяналы, але не сустракала і не чула пра такіх, хоць даволі шчыльна з імі кантактую.
Нават пры жаданні ня хопіць у іх розуму, каб ўзяцца за вывучэнне асаблівасцяў беларускай фанетыкі, распрацоўку ўласных методык і падбор беларускамоўных вершыкаў.
А мова не тоькі гукамі ад ркскай адрозніваецца, але і тэмпам, рытмам, мелодыкай.
паспрабуйце можа пашукаць добрую настаўніцу пачатковых класаў -- яны вывучаюць гэтыя пытанні і беларускую мову на належным узроўні ведаюць (калі добра вучыліся). таксама ёсць напрацоўкі па сцэнічнай мове, кніга нават так і называецца "Сцэнічная мова" (Каляды і Шагідзевіча, здаецца).
Думаю, што вы зможаце і самастойна многае зрабіць, пачытаўшы рускамоўныя кнігі па па лагапедычных пытаннях для бацькоў і пераасэнсаваўшы гэтую інфармацыю.

Калі раптам усё ж знойдзецца беларускі лагапед -- абавязкова паведамляйце, гэта будзе сапраўдны здабытак!
Угару
pink_by

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 11.05.06 16:25    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Вельмі шчасьлівы Сарпўды гукі. Гэта я забылася.
І другому мінаку дзякуй. А тое я сама гэтую праблему не вывучала падрабязна. Зараз буду ведаць, як аргументаваць... І пашукаю лагапеда, можа, сапраўды здабытак знойдзецца.
А пакуль можа, хто распавядзе пра свае дасягненні ў гэтым напрамку? У дзяцей беларускамоўных, якія прайшлі гэты этап... як займаліся бацькі, што параіце больш канкрэтна. Бо я ў прынцапе не спец...
А можа проста пакінуць і само выправіцца... Першыя склады яна ж у мяне не паўсюдна прапускае. Можа і не трэ той лагапед Пытальнік

skype pink_by
Угару
Мінак

ПаведамленнеДададзена: 14.05.06 16:34    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Я запыталася ў Алеся Лозкі (кіраўнік ТБШ), ён распавёў, што некалі на базе Цэнтру гульні і цаці і БДПУ яны распрацоўвалі беларускамоўныя метадычныя матэрыялы для лагапедаў. Параіў звяртацца непасрэдна на факультэт, можа што захавалася.
Угару
pink_by

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 15.05.06 1:58    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Дзякуй. Паспрабую. Кул! Я правільна разумею, што звяртацца трэба на факультэт лагапедыі (сумняваюся з назвай) і да каго канкрэтна невядома? (Гэта проста каб удакладніць)

skype pink_by
Угару
Alina

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 06.04.2006
Паведамленні: 3916
Адкуль: Менск, Даўгабродская

ПаведамленнеДададзена: 15.05.06 21:53    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

мне тут падказалі, што І.К. -- лягапед па адукацыі. Можа, яна каго параіць?

pink_by

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 16.05.06 13:38    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Ага. Дзякуй дарэчы пра расшыфроўку Сьмешка Толькі я з І.К. асабіста, нажаль, не знаёмая, але буду мець на ўвазе. Думаю, што на асабістую практыку часу ў яе дакладна не застаецца Сп. Зялёная Усьмешка

skype pink_by
Угару
Мінак

ПаведамленнеДададзена: 16.05.06 14:02    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

pink_by пісаў(-ла):
Ага. Дзякуй дарэчы пра расшыфроўку Сьмешка Толькі я з І.К. асабіста, нажаль, не знаёмая, але буду мець на ўвазе. Думаю, што на асабістую практыку часу ў яе дакладна не застаецца Сп. Зялёная Усьмешка

Няўжо тая, пра каго я падумала? Кул!
Угару
Volha

Свой чалавек

Паведамленні: 3956
Адкуль: Менск-Мінск

ПаведамленнеДададзена: 16.05.06 14:04    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Гугль кажа: такі-да!

Свой чалавек

Паведамленні: 3956
Адкуль: Менск-Мінск

ПаведамленнеДададзена: 26.03.07 12:22    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Праз прыватны медычны цэнтр (той, куды да стаматолага ходзім) знайшлі сабе ўцямнага лагапеда. Асноўнае месца працы - Сухая, 8 (Інстытут сурдалогіі). Па дзяржаўных (недарагіх) коштах можна завесці картку і назірацца афіцыйна. Альбо як дамовіцеся. Міргаю
Са мной тлумачылася па-руску. Дзіцё распытвала па-беларуску.
Год з чатырох плануем да яе хадзіць расцягваць аброць.
Па каардынаты - да мяне ў прыват.

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 23.03.2006
Паведамленні: 9054
Адкуль: Miensk

ПаведамленнеДададзена: 26.03.07 23:04    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Выцемка:

Дзіцё распытвала па-беларуску.

Крута!!!!!!!!!!!!!! Ёсць-такі Еці ў прыродзе! Супер! Ура!

Паказаць паведамленні:   

Распачаць новую тэмуАдказаць на тэмуprinter-friendly view    Спіс форумаў Нашыя дзеткі -> Здароўе Часавы пояс: GMT + 3
Пераход да іншай старонкі: 1, 2, 3, 4, 5  наступная »
Старонка 1 з 5.

Перайсці:  
Вы не можаце распачынаць тэмы
Вы не можаце адказваць на паведамленні
Вы не можаце рэдагаваць свае паведамленні
Вы не можаце выдаляць свае паведамленні
Вы не можаце галасаваць у апытанках
Вы не можаце далучаць файлы
Вы не можаце сцягваць файлы

Падобныя тэмы
 Тэмы   Адказы   Аўтар   Праглядаў   Апошняе паведамленне 
Няма новых паведамленняў Прылеплена: Як тут што працуе? (FAQ) 107 julcik 152393 27.08.12 18:40
Kjara Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Хто тут ёсць з Гародні? 53 dimaidr 100817 3.01.16 0:33
Maryia Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Дзень добры... Мы тут упершыню 129 fasolinka 132270 20.11.14 1:43
pleonazm Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Роля нацыянальнай мовы і культуры ў выхаванні 57 pacyfik 64825 26.08.13 22:33
Kryscina Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў [ Апытанка ] Ці літвіны (літвінкі) тут ёсць? 15 Mann Kurt 37014 20.02.09 14:09
Wojsza Паглядзець апошняе паведамленне

Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       

Board Security

Каталог TUT.BY Rating All.BY Internet Map