Новае ў блогах
Артыкулы
Форум
Блогі
Фотаальбом
Подпісы да форумаў
Афіша
Паштоўкі
Жывы слоўнік
Наша мапа
Каляндар
Рэгістрацыя
Пошук па форуме
Сябры і Групы
Пашпарт
» Уваход
  Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       
вучымся чытаць

Пераход да іншай старонкі: « папярэдняя  1, 2, 3, 4  наступная » 

Спіс форумаў Нашыя дзеткі » Выхаванне і Адукацыя

Аўтар Паведамленне
Наста

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 29.07.2006
Паведамленні: 1716
Адкуль: Менск

ПаведамленнеДададзена: 10.05.09 10:39    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Во закруцілі... Сумнік
Чаму разглядаецца альбо толькі эмацыйнае разьвіцьцё, альбо толькі інтэлектуальнае?
асабіста мне здаецца, што і тое і тое павінна быць)).

Kryscina, я не кажу пра адсутнасьць інтэлектуальнай адукацыі і выхаваньне прыгожых але не разумных дзетак. Я кажу пра раўнавагу.
Хаця троху магу паспрачацца - я не лічу, што ў нашым асяродзьдзі бацькі даюць дастаткова эмацыянальнага разьвіцьця. (Пасьля кніг Гіпенрэйтар і Ледлоф асабліва...)

rasiczka, я не супрацьпастаўляю, я кажу пра раўнавагу. І, на колькі мне зразумела, яна ў Вас ёсьць. З чым Вас і віншую.

momto4, дзякуй, менавіта гэта я і пыталася сказаць. Ня столькі пра мову, колькі пра тое, што калі дзетка пазьней пачне актыўна вучыцца, тым яму лягчэй (бо фізічна і маральна гатовы).

julker, +1.

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Даслаць e-mail
LaVita

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 13.06.2006
Паведамленні: 1778
Адкуль: Гомель

ПаведамленнеДададзена: 10.05.09 10:55    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

rasiczka, tasia такім займалася, запытайся ў яе праз цыдулку, бо яе на форуме няма цяпер.
P. S. Мы з табой з аднаго ліцэя, аказваецца. Вельмі шчасьлівы

Апошні раз рэдагавалася: LaVita (10.05.09 18:03), усяго рэдагавалася 1 разоў
Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Даслаць e-mail Наведаць сайт аўтара
Kryscina

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 23.03.2006
Паведамленні: 9054
Адкуль: Miensk

ПаведамленнеДададзена: 10.05.09 11:45    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Агулам усе прыйшлі да таго, што незалежна ад пачатку навучання дзеці засвойваюць розныя веды з рознымі поспехамі. Прынціповыя моманты маёй пазіцыі палягалі на тым, што:
1. Так, залішне патрабаваць і навязваць чытанне немаўлятку. Але штучна яго адмяжоўваць ад гэтага ў імя старажытных метадаў выхавання - таксама неразумна.
2. Эмацыйнае развіццё не замяняе інтэлектуальнага, не з'яўляецца больш важным.

Больш за тое, мне вельмі набалела панаванне вясёлых троешнікаў у нашай краіне, паводле якіх вытыркацца з шэрай масы ведамі і здольнасцямі - моветон. Ужо які год сутыкаюся з вялізнай праблемай пошуку супрацоўнікаў да сябе ў аддзел. Прыходзяць мілыя, ветлівыя, чалавечныя маладзёны, якіх любіць палова Менску, за якіх просяць бацькі і суседзі, але яны пры гэтым нават пішуць з памылкамі (бо адзнакі ў школе і універы таксама за прыгожыя вочы атрымлівалі), не кажучы ўжо пра тое, што працаваць у стрэсавых умовах, імгненна адказваць на выклікі і быць падрыхтаванымі да ўсяго, ведаць болей, чым калега-канкурэнт - гэта зусім не пра іх. Дзеці вырастаюць, гуляючыся ў жыццё, і прыходзяць на працу з мэтай працягнуць гульню. Іх цікавіць больш сацпакет, карпаратыўныя імпрэзы і тусоўка ў курылцы, чым прафесійны рост ці хаця б гонар і адказнасць. Ім няма за што плаціць заробак па вялікаму рахунку, а ўсе ж прэтэндуюць на прэміі, бо яны харошыя людзі. Татальны непрафесіяналізм, неадукаванасць і схільнасць ганарацца гэтым у нашых суграмадзянаў проста забіваюць!
На маю думку, не павінна стаяць пытанне, калі ж дзіця зацікавіцца вучобай, каб яго нечаму навучыць. Важна падзяліцца досведам, як зацікавіць дзіця вучобай як мага раней і падтрымліваць гэтую прагу ведаў і самаўдасканалення ўсё жыццё.

rasiczka

Актыўны ўдзельнік

Зарэгістраваны: 23.02.2008
Паведамленні: 280

ПаведамленнеДададзена: 10.05.09 20:39    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

momto4 пісаў(-ла):
Проста, вучыць літары і вучыць чытаць, - трохі розныя паняткі, хоць і звязаныя паміж сабой.

Згодна з вамі цалкам.
Уласна і першае пытанне маё было пра тое, хто як вучыў чытаць: па складах ці словамі. А там ужо ў агні дыскусіі чаго толькі не напішаш пра літары Сьмешка
Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку
rasiczka

Актыўны ўдзельнік

Зарэгістраваны: 23.02.2008
Паведамленні: 280

ПаведамленнеДададзена: 10.05.09 20:40    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

LaVita, дзякуй за звесткі. Звярнуся абавязкова.
Ты пра Гомельскі абласны? У якім годзе скончыла?

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 12.05.2006
Паведамленні: 1501
Адкуль: Чэхія

ПаведамленнеДададзена: 11.05.09 8:57    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Выцемка:

" Я сваёй Паўлінцы да трох галаву літарамі не забіала, нават не паказвала адмыслова."
Вы што, кнігі ад яе хавалі? Літары ж паўсюль, няўжо дзіця не цікавілася?

rasiczka, я пісала, ўто адмыслова не паказвала літары, не засяроджвала на іх увагу, а не хавала кніжкі. Дзіця цікавілася малюнкамі і сэнсам тэкстаў, а не асобнымі літарамі.
Дарэчы, там дзе мы жывем, нават методыкі чытаньня з пялюшак не існуе. І неяк дзеці растуць і вучацца.

Угару
Паўліна

Актыўны ўдзельнік

Зарэгістраваны: 23.04.2006
Паведамленні: 345

ПаведамленнеДададзена: 11.05.09 15:31    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Дарэчы, думаю сваю малую пачынаць вучыць чытаць... Можа хто падкажа, як лепей гэта рабіць? Як перайсці ад літар (гэта ведае) да чытання?

Угару
julcik

Адміністратарка

Зарэгістраваны: 15.03.2006
Паведамленні: 7682

ПаведамленнеДададзена: 11.05.09 15:41    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Паўліна, праз склады. Нібы спяваем адну літару да адругой. Янка лічыць, што адна літара бяжыць да даругой. А потым чытаць ужо гатовымі складамі (не па літарах)

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Нумар ICQ
Palina007

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 02.03.2007
Паведамленні: 2291

ПаведамленнеДададзена: 3.03.10 22:28    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

На канале "ЛАД" рыхтуецца новы праект - "Азбука": http://news.tut.by/162801.html
Заінтрыгавалі...

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 05.04.2009
Паведамленні: 1206

ПаведамленнеДададзена: 4.03.10 8:59    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

задумалі азбуку, а атрымаецца БУКВАРЬ
Угару
Palina007

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 02.03.2007
Паведамленні: 2291

ПаведамленнеДададзена: 4.03.10 16:02    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Але, ёсць такая небяспека... Як той казаў, будзем паглядзець.

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 5.03.10 10:50    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

А нам позна. Мірцік дайшоў да сярэдзіны першай самастойна чытанай тоўстай кнігі - "Ппі Доўгаяпанчоха"

Alenka

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 28.04.2006
Паведамленні: 2261

ПаведамленнеДададзена: 8.03.10 16:44    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Kryscina, вы малайцы! Супер! А зь якіх кніг Мірцік пачынаў самастойнае чытаньне? Парай, калі ласка!

Угару
Kryscina

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 8.03.10 17:24    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Alenka, мы не ставілі задачы, каб ён чытаў. Але літары вывучыў рана, зразумеў прынцып чытання хутка. Майстэрства шліфаваў чытаючы шыльды, мінаючы іх на машыне. А потым дзеці ў садку захапіліся часопісамі кшталту Тачкі ці Гары Потар і сталі насіць іх у садок, а Мірцік чытаў для ўсіх, перакладаючы. Заданні лагапеда ў сшытку чытае сам, хаця там не друкаваныя літары. Чытае надпісы на скрынках, пакунках, глобусе, у інструкцыях.
Мы штовечар чытаем яму ўголас. Прычым ёсць кнігі, якія чытае менавіта тата, а ёсць мае. З татам яны дачытваюць "Востраў скарбаў", я зараз перачытваю яму казкі пра чарапашку Франкліна. Таму кніжка пра Піпі Доўгуюпанчоху стала ў чаргу, і Мірцік вырашыў не чакаць, а пачаў чытаць яе сам.

kropka

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 12.05.2006
Паведамленні: 1501
Адкуль: Чэхія

ПаведамленнеДададзена: 8.03.10 20:25    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Выцемка:

казкі пра чарапашку Франкліна

Kryscina, гэта нейкая кніжка, часопіс, ці штосьці яшчэ? Паўлінцы мульцік вельмі падабаецца, але друкаванага варыянта мы не бачылі

Угару
Паказаць паведамленні:   

Распачаць новую тэмуАдказаць на тэмуprinter-friendly view    Спіс форумаў Нашыя дзеткі -> Выхаванне і Адукацыя Часавы пояс: GMT + 3
Пераход да іншай старонкі: « папярэдняя  1, 2, 3, 4  наступная »
Старонка 3 з 4.

Перайсці:  
Вы не можаце распачынаць тэмы
Вы не можаце адказваць на паведамленні
Вы не можаце рэдагаваць свае паведамленні
Вы не можаце выдаляць свае паведамленні
Вы не можаце галасаваць у апытанках
Вы можаце далучаць файлы
Вы можаце сцягваць файлы

Падобныя тэмы
 Тэмы   Адказы   Аўтар   Праглядаў   Апошняе паведамленне 
Няма новых паведамленняў Калі адпускаць на вуліцу аднаго? 48 Volja 52003 31.05.16 22:17
гануля-мамуля Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў [ Апытанка ] Калі пры вас б'юць дзяцей 56 julcik 82220 29.11.10 18:38
mama Halja Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Калі аддаваць дзіця ў школу? 134 Тэлевіталь 159857 30.10.09 0:51
momto4 Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Калі чужыя выхоўваюць тваё дзіця? 7 stasia 32830 29.10.07 11:37
momto4 Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Якія новыя-традыцыйныя фэсты патрэбныя? 1 Mann Kurt 10336 20.10.07 20:25
Mann Kurt Паглядзець апошняе паведамленне

Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       

Board Security

Каталог TUT.BY Rating All.BY Internet Map