Новае ў блогах
Артыкулы
Форум
Блогі
Фотаальбом
Подпісы да форумаў
Афіша
Паштоўкі
Жывы слоўнік
Наша мапа
Каляндар
Рэгістрацыя
Пошук па форуме
Сябры і Групы
Пашпарт
» Уваход
  Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       
Дзіцячы псіхолаг

Пераход да іншай старонкі: « папярэдняя  1, 2 

Спіс форумаў Нашыя дзеткі » Здароўе

Аўтар Паведамленне
nino

Зарэгістраваны: 05.03.2009
Паведамленні: 44

ПаведамленнеДададзена: 28.04.10 12:08    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Forfirith, дзякуй за адказы.
Увогуле, найлепшай стратэгiяй будзе даваць дзяўчынцы "агульнае" выхаванне (я маю на ўвазе, развiваць не ў вузкiм напрамку, а як мага шырэй). Вы ствараеце "глебу" i надаеце "угнаеннi", што дазволiць ёй у будучым браць адтуль i добра развiвацца. Разумееце, пра што я? Галоўнае, не забывайце, што развiццё--гэта не толькi iнтэллект, але i пачуццi...[/quote]
Цалка згодна. Імкнемся так і рабіць. Вучу яе ўспрымаць свет- кузуркі, дождж, вясёлка.....А ўвогуле я больш прыслухваюся за яе стану і настрою, чым да нейкіх праграм ці стандартаў, ці сваіх "ой было б добра каб дзець пачаў рана чытаць, вывучыў 7 моў, і паляеў ў космас Ржунімагу .) Падабаецца збіраць пазлы-збіраем. Сёння Адэля хоча глядзець мульцікі, і зусім не хоча маляваць, рабіць аплікацыі, слухать кніжкі і г.д.- хай глядзіць мульцік. Ходзім ў басэйн, і на Макаёнка да Таццяны- але не перагружаю, дзеткі самі адчуваюць меру і мяжу.
А пра слухать мамін "вой"- у нас тое ж самае- кажа "мама не пой". Баста. Таму чытаем разам кніжкі, потым выключаем святло. і масажык Rolling Eyes ячшэ масыжык Rolling Eyes Вельмі шчасьлівы

Зарэгістраваны: 22.04.2010
Паведамленні: 9
Адкуль: Мiнск

ПаведамленнеДададзена: 28.04.10 14:49    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Дзiўна! Звычайна дзецi любяць мамiн голас.
Black aspid, прабачце, але Вы сапраўды дазваляеце бабулi сiлай пiхаць ежу ў сына? Гэта можа стаць сур'ёзнай траўмай.
Дарэчы, мо i сапраўды дзеяннi бабкi "абагульняюцца"--i тады спевы становяцца напамiнам аб непрыемным.
Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку
Forfirith

ПаведамленнеДададзена: 28.04.10 14:59    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

nino, вось бачыце, Вы сама шмат чаго ведаеце! Міргаю) Аб гэтым (пра т.н. "добрую мацi") добра пiсаў i Д.В. Вiннiкотт.
Ну, калi Адэлi не падабаюцца зараз песнi--нiчога страшнага! Сьмешка
Дарэчы, наконт узроставых крызiсаў--калi ўзнiкнуць якiя пытаннi--звяртайцеся! Я нават магу глянуць, цi захавалicя якiя кансультацыi. Але, увогуле, крызiс вельмi рэдка праходзiць, як апiсана ў кнiзе--часам бацькi яго не заўважаюць! Сьмешка Многае залежыць ад дзiцяцi i яго папярэдняга стану.
Угару
nino

Зарэгістраваны: 05.03.2009
Паведамленні: 44

ПаведамленнеДададзена: 30.04.10 16:17    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Forfirith, дзякуй. Віннікотта не чытала нажаль. буду мець на ўвазе. Ружа і дзякуй за прапанову аб магчымасці звяртацца па кансультацыю да вас. Супер! крызыс мы заўважаем, але ніякта па-ціху знаходзім " агульную мову" ў гэтыя часам цяжкія моманты Confused. Вельмі шчасьлівы

ПаведамленнеДададзена: 30.04.10 22:04    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Вiннiкотта чытаць прыемна, ды i кнiжкi невялiчкiя. "Маленькiя дзецi i iх мамы", "Размова з бацькамi".
Пры крызiсн трох год перш за ўcё змяняюцца адносiны, дзiця патрабуе новага стылю выхавання--калi бацькi ўважлiвыя да яго, то такiя змены адбываюцца самi сабой. Міргаю
Угару
julcik

Адміністратарка

Зарэгістраваны: 15.03.2006
Паведамленні: 7682

ПаведамленнеДададзена: 20.09.10 22:33    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Падкажыце, калі ласка, дзіцячага псіхолага ў Мінску.
Пажадана - беларускамоўнага. Пажадана, каб была магчымасць займацца не ў лякарні\паліклініцы\медцэнтры, а ў нейкім памяшканні, якое ніяк не асацыюецца з лекарамі, бо адна з праблемаў - панічны страх лекараў (а заадно і цырульнікаў і ўсіх падобных)

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Нумар ICQ
Forfirith

ПаведамленнеДададзена: 20.09.10 23:35    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Хм... Цяжкае пытанне! Ведаю добрага псiхолага ў АПА (Саковiч Наталля Аляксандраўна), але не ведаю, цi працуе яна на беларускай мове. (памяшканне, дарэчы, невялiкае, але цiкавае, з цацкамi) Даволi складана, прызвычаiўшыся да адной "працоўнай" мовы, нейкiм чынам хутка пераходзiць на другую, хоть i родную. Я, напрыклад, хоць i чытаю (а часам нават i размаўляю) на беларускай, але не ўпэўнена, што вось так лёгка магла б на ёй працаваць--разумееце, патрэбна быць вельмi ўважлiвай да дзiцяцi i да таго, што адбываецца, а ты тут канцэнтруешся на на пошуках правiльных тэрмiнаў (пры тым, што сапраўднага прафiсiйнага слоўнiка няма пакуль).
Ёсьць псiхолагi ў гарадскiх цэнтрах--але нiчого не магу сказаць пра якасьць працы. На жаль, асабiста я ведаю мала калег, хто працуе (i якасна!) менавiта з дзецьмi. Сумнік
Угару
julcik

Адміністратарка

Зарэгістраваны: 15.03.2006
Паведамленні: 7682

ПаведамленнеДададзена: 21.09.10 9:33    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Forfirith, падыйшоў бы яшчэ варыянт павітацца і пачаць па-беларуску,а потым незаўважна перйсці на руску ці на трасянку (Янка не заўжды адчувае розніцу)

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Нумар ICQ
Forfirith

ПаведамленнеДададзена: 24.09.10 11:02    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

julcik, на колькi я Вас зразумела, гэта было прапанаванне працаваць? Сьмешка) Калi так, то я не супраць, але хачу папярэдзiць, што зараз, звольнiўшыся з дзяржаўнай працы, магу ладзiць заняткi з дзецьмi толькi ў сябе дома (мо яшчэ ў АПА атрымаецца дамовiцца папрацавать з iх пясочнiцай).
Угару
Паказаць паведамленні:   

Распачаць новую тэмуАдказаць на тэмуprinter-friendly view    Спіс форумаў Нашыя дзеткі -> Здароўе Часавы пояс: GMT + 3
Пераход да іншай старонкі: « папярэдняя  1, 2
Старонка 2 з 2.

Перайсці:  
Вы не можаце распачынаць тэмы
Вы не можаце адказваць на паведамленні
Вы не можаце рэдагаваць свае паведамленні
Вы не можаце выдаляць свае паведамленні
Вы не можаце галасаваць у апытанках
Вы можаце далучаць файлы
Вы можаце сцягваць файлы

Падобныя тэмы
 Тэмы   Адказы   Аўтар   Праглядаў   Апошняе паведамленне 
Няма новых паведамленняў Кінапрагляды не для ўсіх 3 Kryscina 9911 8.05.12 19:52
LaVita Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Аддам кнiгi на англiйскай для тых, хто вывучае + iсп., ням. 15 dzichka 12836 30.09.11 12:11
dzichka Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Клуб аратарскага майстэрства - хто можа дапамагчы? 6 Vera 15042 27.01.11 12:11
varjatka_aa Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў А можа хто добра малюе? 4 tasia 16468 22.05.08 8:29
julcik Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў А хто любіць цалавацца? 47 Alina 59998 19.05.07 22:25
Маркотны Паглядзець апошняе паведамленне

Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       

Board Security

Каталог TUT.BY Rating All.BY Internet Map